poniedziałek, 2 stycznia 2012

" Bez wytchnienia dążcie do celu"

"Kobieta nigdy nie wie, czego chce, ale nie spocznie, dopóki celu nie osiągnie."
                                                                         Jean-Paul Sartre Witam wszystkich w nowym lepszym 2012 roku!!!

Ja już od pierwszych strzałów korków od szampana nastrajam się pozytywnie i jestem święcie przekonana, że ten rok będzie rokiem wyjątkowym. Bardzo ważne jest  początkowe nastawienie. Dla wielu osób nie ma znaczenia czy właśnie rozpoczął się nowy rok, czy właśnie zaczęła się jego druga połowa- zawsze są gotowi na wielkie zmiany. Niektórym "wielkim odkrywcom lepszego jutra" początek roku zdecydowanie lepiej sprzyja do podjęcia nowych działań, niż każda inna chwila. Za te osoby najbardziej trzymam teraz kciuki, aby znalazły w sobie mnóstwo siły i determinacji do podjęcia działania właśnie teraz. A przyszłe miesiące na pewno staną się owocne w nowe doświadczenia i przyniosą oczekiwany rezultat- NA PEWNO :) Tylko się nie poddawajcie!!!

Jeśli jesteście już gotowi na wyznaczenie sobie celów na ten rok myślę, że warto wyznaczyć je bazując na analizie S.M.A.R.T (koncepcja definiowania celów w dziedzinie planowania ), aby zwiększyć prawdopodobieństwo ich realizacji pamiętajcie, aby były one:
- proste ( aby zrozumienie celu przez Was samych nie stanowiło żadnego kłopotu, było jasne i jednoznaczne)
- mierzalne ( to znaczy, abyście mogli sprawdzić jego realizację, np. zakładając sobie że ten rok będzie obfitował w wielkie podróże ustalcie sobie ile tych podróży chcecie w tym roku odbyć. Określając konkretną liczbę będziecie w stanie sprawdzić w jakim stopniu cel został osiągnięty)
- osiągalne ( nie ma rzeczy niemożliwych, pamiętajmy jednak, że im bardziej realistyczny cel sobie postawimy tym łatwiej będzie nam go osiągnąć. Nie chodzi tu o to by pójść na łatwiznę, chodzi jedynie o to by realizować cele stopniowo, małymi krokami, by nawet na chwilę nie pojawiło się zwątpienie i zawahanie, że możemy nie dać rady. Istotą jednak jest wiara i motywacja do jego osiągnięcia)
-  istotne  ( cele jakie ustalamy powinny być dla nas czymś naprawdę ważnym, powinny stanowić wyzwanie, a jednocześnie stać się cennym posunięciem i zdecydowanym krokiem na przód, powinny tworzyć i definiować wartość dla nas samych)
- określone w czasie ( jeśli zdecydujecie się już na wyznaczenie jakichkolwiek celów sprawą chyba najważniejszą jest określić je w czasie, tzn wyznaczyć sobie termin ich realizacji. Zdecydowanie łatwiej jest podjąć działanie wtedy kiedy wiemy, że mamy na zrealizowanie "zadania" jakiś czas i właśnie do tego momentu należy zrobić wszystko, aby zrealizować cel ).

Powyżej przedstawiłam Wam szablon wyznaczania celów, niektórym być może pomoże on zrealizować swoje marzenia w tym roku, inni uznają go za bezużyteczny. Wszystkim Wam jednak życzę, abyście potrafili tak wyznaczyć sobie cele, aby zrealizowanie ich przynosiło Wam satysfakcję i uśmiech na twarzy.

www.imindmap.plP.S
"Wszystko, co złożone, podlega zniszczeniu. Bez wytchnienia dążcie do celu."
(ostatnie słowa Buddy według Mahaparinibbana-sutta z kanonu palijskiego)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za pozostawiony ślad, każdy Twój komentarz jest niezwykle cenny:)
Anonimowi, proszę się podpisywać.